Naujienos

2 milijonus metų žmonės buvo super plėšrūnai ir hiper mėsavalgiai.

Tel Avivo universiteto mokslininkai teigia, kad 2 milijonus metų žmonės buvo viršūniniai plėšrūnai (esantis ekosistemos mitybinės piramidės viršūnėje), kurie daugiausia maitinosi didžiųjų gyvūnų mėsą ir tik prieš 85 000 metų perėjo prie įvairesnės mitybos, įtraukiant daugiau augalų.

Tel Avivo universiteto atliktas tyrimas, bendradarbiaujant su Portugalijos Minho universitetu, prieštarauja požiūriui, kad priešistoriniai žmonės buvo visavalgiai ir kad jų mitybos įpročius galima prilyginti šiuolaikinių žmonių įpročiams, sakoma TAU pranešime.

„Mūsų tyrimas nagrinėja labai kontraversišką šių laikų ginčą – tiek mokslinį, tiek nemokslinį“, – sakė vienas iš tyrėjų TAU archeologijos skyriaus prof. Ranas Barkai. "Mes siūlome paveikslą, kuris yra precedento neturintis savo apimtimi ir kuris aiškiai parodo, kad žmonės  pradžioje buvo viršūniniai plėšrūnai, kurie specializavosi didžiųjų gyvūnų medžioklėje."

Tyrimo rezultatai, paskelbti Amerikos fizinės antropologijos žurnale (the American Journal of Physical Anthropology), turi įtakos ne tik tam, kaip mes matome praeitį, bet ir mūsų šiuolaikinei dietai, teigė profesorius. Jis kalba apie madingą paleo dietą, pagal kurią priešistoriniai žmonės valgė daržoves, vaisius, riešutus, šaknis ir mėsą, todėl šie maisto produktai yra natūraliausi.
Tačiau tyrimai rodo, kad šie produktai buvo urvų gyventojų meniu sąrašo apačioje.

 

"Šiandien daugeliui žmonių paleolito laikų mityba yra svarbi problema ne tik žvelgiant į praeitį, bet daranti įtaką dabarčiai bei ateičiai", - sakė Barkai. „Prisiekusį vegetarą sunku įtikinti, kad jo protėviai nebuvo vegetarai, nes asmeninius įsitikinimus žmonės linkę painioti su moksline tikrove. O mūsų tyrimas yra ir daugiadisciplinis, ir tarpdisciplininis.”

Tyrėjai pasitelkė genetiką, metabolizmą, fiziologiją, morfologiją ir įrankių vystymosi archeologiją, kad atsakytų į klausimą, ar priešistoriniai žmonės specializavosi mėsavalgystėje, ar buvo visuotini visavalgiai.

„Iki šiol bandymai rekonstruoti akmens amžiaus žmonių mitybą daugiausia buvo pagrįsti palyginimais su XX amžiaus medžiotojų ir rinkėjų bendruomenėmis“, – aiškino TAU tyrėjas Miki Ben-Doras. „Tačiau šis palyginimas yra klaidingas, nes prieš du milijonus metų medžiotojų-rinkėjų gentys galėjo medžioti ir vartoti dramblius bei kitus didžiuosius gyvūnus, o dabartiniai medžiotojai-rinkėjai tokios prabangos neturi.

Mokslininkų komanda ištyrė mūsų skrandžio rūgštingumą, kuris yra didelis net lyginant su plėšrūnais, o tai nurodo į mėsos dietą, kurioje rūgštis yra būtina, kad apsaugotų nuo kenksmingų bakterijų.

Jie taip pat nagrinėjo riebalų struktūrą žmogaus ląstelėse: panašiai kaip ir plėšrūnų, žmogaus riebalai kaupiami dideliais kiekiais mažose riebalų ląstelėse, o visaėdžių – atvirkščiai.

Jie pateikė žmogaus genomą kaip įrodymą. "Pavyzdžiui, genetikai padarė išvadą, kad "žmogaus genomo sritys yra uždaros, kad būtų galima valgyti daug riebalų, o šimpanzių genomo sritys yra atviros, kad būtų galima valgyti daug cukraus", - sakė Ben-Doras.

Jų hipotezę patvirtina ir kiti archeologiniai įrodymai, įskaitant stabilių izotopų santykio analizė, priešistorinių žmonių kauluose, kuri nurodo riebios mėsos vartojimą, tikėtina iš didžiųjų gyvūnų.

„Greičiausiai, kaip ir dabartinių plėšrūnų atveju, medžioklė buvo pagrindinė žmogaus veikla didžiąją žmogaus evoliucijos dalį“, – sakė Ben-Doras. „Kiti archeologiniai įrodymai, pavyzdžiui, tai, kad specializuoti įrankiai augaliniam maistui gauti ir perdirbti atsirado tik vėlesniuose žmogaus evoliucijos etapuose, taip pat patvirtina didžiųjų gyvūnų svarbą priešistorinėje žmonių mityboje.

Tyrėjai mano, kad žmonės tik prieš maždaug 85 000 metų pradėjo pereiti prie gausesnės augalinės kilmės dietos, galbūt dėl to, kad sumažėjo didžiųjų gyvūnų.

„Kaip atrado Darvinas, rūšių prisitaikymas gauti ir virškinti maistą yra pagrindinis evoliucinių pokyčių šaltinis, todėl teiginys, kad žmonės didžiąją savo vystymosi dalį buvo plėšrūnai, gali suteikti platų pagrindą esminėms žmogaus evoliucijos įžvalgoms tiek apie biologinius tiek ir apie kultūrinius dalykus“, – sakė Barkai.

Parengta pagal: https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/israeli-study-humans-were-hyper-carnivorous-apex-predators-for-2-million-years/